Zaznacz stronę
Udostępnij

 

Niektóre ważne zmiany i obowiązki dla przedsiębiorców na rok 2025 przygotowane przez Ministerstwo Finansów:

 

  • Z dniem 1 stycznia 2025 roku zostały zmienione i zaktualizowane kody PKD działalności gospodarczej. Na dziś nie ma obowiązku dokonywać zmian w zakresie kodów PKD (z czasem zapewne się to zmieni), jednakże dokonując jakiejkolwiek zmiany w zakresie działalności gospodarczej konieczna będzie aktualizacja kodów PKD:
  •  Obowiązkowa integracja kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Informacja prosto ze strony biznes.gov.pl brzmi: „Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami został odroczony do końca marca 2025”. Z tego wpisu wynika, że jeśli prowadzimy sprzedaż ewidencjonowaną za pośrednictwem kasy fiskalnej jesteśmy zobowiązani do integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. Dalej jednak Ministerstwo Finansów wskazuje na likwidację tego obowiązku cyt.: „W ustawie z 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (Dz. U. poz. 1685)  utrzymano w I kwartale 2025 r. odroczenie obowiązku zapewnienia przez podatników integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi oraz związanej z tą integracją odpowiedzialności podatnika za jej niewykonanie. Tym samym do końca marca 2025 r. wydłużamy odroczenie związane z obowiązkowym  przesyłaniem przez agentów rozliczeniowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej danych o płatnościach realizowanych zasadniczo za pośrednictwem tych terminali. Proponowane rozwiązanie wyeliminuje ryzyko odpowiedzialności finansowej w wysokości 5 tys. zł za brak zintegrowanej kasy rejestrującej z terminalem płatniczym. Docelowe zasady w zakresie likwidacji obowiązku integracji zawarte są w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw – UD125. Projekt jest na ostatnim etapie rządowych prac legislacyjnych. Zgodnie z tym projektem przewiduje się zniesienie obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz ustanowienia bezterminowo raportowania przez agentów rozliczeniowych danych dotyczących transakcji płatniczych.”
  •  E-Doręczenia. Od dnia 1 stycznia 2025 roku każda nowo rejestrowana działalność gospodarcza automatycznie będzie kierowana na wniosek o skrzynkę e-doręczeń. Przedsiębiorcy zarejestrowani przed tą datą mają obowiązek utworzenia skrzynki e-doręczeń do dnia 1 kwietnia 2025 roku. Poniżej wklejamy link do e-doręczeń https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004495
  • E-Urząd Skarbowy. Ideą e-urzędu skarbowego jest szybsza komunikacja na linii Urząd-Podatnik. Możliwość przekazywania korespondencji z i do urzędu skarbowego, możliwość składania wniosków o niezaleganie i w wielu przypadkach prawie natychmiastowa odpowiedź z urzędu skarbowego. Jak również informacja o terminie złożenia deklaracji podatkowych o wysokości zobowiązań podatkowych a docelowo wiele innych możliwości. Na chwilę obecną osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może korzystać z e-urzędu po zalogowaniu się profilem zaufanym, natomiast spółka, fundacja, stowarzyszenie, spółdzielnia socjalna zobowiązane są do złożenia wniosku i wskazania pełnomocnika. Z kolei JDG nie ma możliwości udostępnienia profilu dla pełnomocnika z zewnątrz, wszystkie inne formy prawne mogą udostępnić profil dla kilku pełnomocników  Poniżej link https://www.gov.pl/web/finanse/e-urzad-skarbowy
  • CIT. Od 1 stycznia 2025 roku zostaliśmy zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych w postaci elektronicznej i wysyłkę do US pliku w strukturze logicznej JPK_KR_PD oraz JPK_ST. W tym zakresie czekają nas koleje zmiany w trakcie roku byśmy mogli ostatecznie wysłać plik JPK_CIT. Oznacza to tyle, że jeśli nie przekazujecie nam Państwo kompletu dokumentów w terminach zgodnych z naszą umową, to i my nie będziemy w stanie przekazać rzetelnych danych do Urzędów Skarbowych.
Skip to content