Zatrudnianie młodocianych w praktyce wiąże się z wieloma kwestiami formalnymi, o których należy pamiętać. Aby nasi rzemieślnicy byli z nimi na bieżąco a zagadnienia dotyczące uczniów, odbywających u nich praktyczną naukę zawodu nie miały przed nimi tajemnic w miniony piątek tj. 08 grudnia odbyło się szkolenie z zakresu spraw księgowo-kadrowych związanych z zatrudnianiem młodocianych. Szkolenie zawierało między innymi takie kwestie jak: zawarcie umowy o pracę z młodocianymi, egzamin końcowy, obowiązek dokształcania teoretycznego, wynagrodzenie, rozwiązanie umowy o pracę, czas pracy i urlop, ważne informacje o których pracodawca powinien pamiętać czyli dokumentacja pracodawcy od momentu zatrudnienia do okresu po zakończeniu umowy z uczniem, najczęstsze błędy pracodawców. W trakcie szkolenia, jego uczestnicy dzielili się również swoimi uwagami i doświadczeniami, jakie zdarzały im się w trakcie zatrudniania młodocianych. Szkolenie było dofinansowane z programu Polski Inkubator Rzemiosła a poprowadził je Pan Łukasz Jarych z Biura Rachunkowego FIK.

Przy tej okazji Starszy naszego Cechu, Pan Maciej Całka w imieniu całego Zarządu wręczył podziękowania wyróżnionym rzemieślnikom za wkład i propagowanie nauki w rzemiośle. Członkom Cechu, którzy brali udział w tegorocznym jarmarku świątecznym na kaliskim rynku podziękował za ich obecność i ogrom pracy jaki włożyli w przygotowanie świątecznych pyszności, które cieszyły mieszkańców Kalisza podczas jarmarku. Ponadto w trakcie wydarzenia z rąk Starszego Cechu Honorową Odznakę Rzemiosła otrzymali Pani Magdalena Paluszewska oraz Pan Mariusz Hulak.

Podczas wydarzenia, głos zabrali również nowi członkowie Cechu, którzy we współpracy z nami stawiają na rozwój i propagowanie rzemiosła.

W ramach prężnej współpracy naszego Cechu z innymi organizacjami, tego dnia odbyło się także podpisanie kolejnych porozumień. Tym razem były to porozumienia z:

• Cechem Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie, który reprezentował Starszy Cechu Pan Sławomir Pisarski,
  • Cechem Rzemiosł Różnych w Wieruszowie, z którego pojawił się Starszy Cechu Pan Adam Musiała
  • oraz Cechem Rzemiosł Różnych w Ostrowie Wielkopolskim, w imieniu którego porozumienie podpisał Starszy Cechu Pan Krzysztof Ostój.

Z uwagi na fakt, że w ciągu roku nasi rzemieślnicy w natłoku spraw i obowiązków nie mają zbyt wielu możliwości spotykania się była to również idealna okazja do wymiany doświadczeń i spędzenia miło czasu w „rzemieślniczym gronie”.

Dziękujemy wszystkim za obecność!

Foto: stelmaszak.com